HUKUK FAKÜLTESİNE DAİR

TM dalında en çok tercih edilen bölümlerinin başında gelen hukuk şu an sınava hazırlanan birçok öğrencininde hayallerini süslüyor.Şu an aktif şekilde iş hayatında olanlarında ikinci üniversite olarak okuduğu bir bölüm hukuk

hukuk
1-HUKUK NEDEN ÇOK TERCİH EDİLİYOR
Hukuk bölümünün çok tercih edilmesinin bence üç ana sebebi var
Birinci sebep fakülteden mezun olunca geniş iş olanaklarına sahip olunması.Noterlik,hakimlik,savcılık,avukatlık,müfettişlik,kaymakamlık,icra müdürlüğü en çok tercih edilen meslekler arasında. Tabi daha bir çok alanda da iş imkanı sağlıyor hukuk fakültesi diploması.
İkinci sebep prestijli meslekler.Hakimlik,savcılık gibi prestijli mesleklerin hukuk mezunları tarafından yapılabilmesi.
Üçüncü sebep ise mezun olunca icra edilen mesleklerin maaş seviyesinin yüksek olması.Benden size bir dost tavsiyesi sırf para için bu bölüme gitmeyin arkadaşlar.
2-HUKUK NASIL BİR BÖLÜM
Hukuk geniş iş imkanları sağlıyor demiştik. Bunun bir dezavatajı var arkadaşlar. Hukuk derslerinin yanında İktisat,Kamu maliyesi,Bilgisayar gibi dersler gösteriliyor. Aslında iyi bir şey bu çünkü mezun olunca bir çok alanda iş imkanı sağlıyor ama öğrenci iken hukuk derslerinin yanında bunları da almak biraz zorlayabiliyor ama çalışınca üstesinden gelinmeyecek bir şey yok arkadaşlar.
Bunun yanında sınıf atlayınca doğal olarak okul biraz daha zorlaşıyor. Hukuk dersleri hayattaki olaylarla iç içe olduğu için dersler zevkli geçer tabi bu birazda size kalmış. Ders kitapları biraz kalındır göz korkutabilirler. Hukuk öğrencisi çok okur. O yüzden bu bölüme gelmek istiyorsanız kendinizi okumaya alıştırın derim.
Bunun yanında çoğu hukuk fakültesinde devam zorunluluğu yoktur.Onun için öğrenciler fazla derse gelmez ama eğer siz hukuk kazanırsanız sakın böyle bir şey yapmayın bence.Çünkü biz yaptık hiç iyi olmadı sonuç.
3-HUKUK DERSLERİ
arkadaşlar fakültede gösterilen birkaç dersi sizinle paylaşım istedim gelmek isteyen arkadaşlar olursa önceden bilgi sahibi olurlar.
Roma Hukuku, Medeni Hukuk,Anayasa Hukuku,Borçlar genel,Ceza genel,Borçlar özel,Ceza özel,Medeni usul,İcra iflas gibi derslerin yanında iktisat ,maliye,bilgisayar gibi dersler de gösteriliyor fakültede.
Tabi bunların yanında daha gösterilen birçok ders var.Bunlar belli başlıları.
4-HUKUK FAKÜLTELERİ
Hukuk fakültelerinde tavanı Galatasaray çekiyor. Genellikle ilk 150 i alıyor. Devlet üniversitelerine TM 3 puan türünde 30-33 bin sıralama yapan öğrenciler girebiliyor.Özel üniversitede hukuk yazmak istiyorsanız 150 bin sınırına takılmamanız gerek. Yani TM 3 puan türünde 150 binden daha iyi bi sıralama yapmanız gerekiyor. Bunun yanında bazı hukuk fakültelerinde ingilizce hazırlık var. Tercih yaparken dikkat etmeniz gerekir bu konuya. Ben 16 bin sıralamayla girdim fakülteye.Hukuk kendi bölümüm olduğu için tercih edecek arkadaşların kafasına takılan sorular varsa bana sosyal medyadan ulaşabilirler.Elimizden gelen yardımı yaparız.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s