YGS ‘de Keşke Demeyin

YGS az bir süre kala sınava iki kere girmiş biri olarak sınavda yaşadığım sorunları başkalarının yaşamaması için bu yazıyı yazmak istedim.
Burada benim yaşadığım sorunlar yanında arkadaşlarımın da yaşadığı sorunlar üzerinde de durdum.

1-YGS’den KORKMAyın

Arkadaşlar siz bu zamana kadar hemen hemen YGS’de çıkan her soru hakkında bilgi sahibisiniz.Sorunun çıktığı konuyu ya okulda dinlediniz ya yazılıda benzerini çözdünüz ya deneme sınavlarında biraz değişiğini çözdünüz.O yüzden YGS’den(yani sorulardan) korkmayın arkadaşlar tam tersine kendinize GÜVENİN.

2-HEYECAN KONTROLÜ

heyecan-nasil-yenilir_646x3401

Arkadaşlar hayatınızı etkileyecek dönüm noktalarından biriside YGS-LYS.Bu yüzden sınava giderken ve sınavın başlangıçlarında heyecanlı olmanız gayet normal.Önemli olan heyecanı kontrol altına almak.Arkadaşlar YGS sizin hayatınız etkileyecek dönüm noktalarından birisi demiştik o yüzden HEYECAN KURBANI OLMAYIN arkadaşlar.Heyecanınızı bir kenara atın ve sorulara odaklanın.İyi odaklanın ki bildiğiniz soruları yanlış yapmayın durduk yere..

3-SINAV DİLİ

lys-sinav-sonuclari-osym-formu-14565085531

Arkadaşlar ÖSYM nin özellikle YGS de sınav dili ağırdır.Bunun sebebi YGS’nin daha çok dikkate yönelik bi sınav olmasından.Sınavın dilinin agır olması sizi korkutmasın.Uzun paragraf soruları emin olun ki kısa paragraf sorularına göre daha kolaydır veya soru cümlesi uzun olan sorularda bu şekilde kolaydır.Bu tip sorularda öncelikli amaç DİKKAT ölçmek sonrasında ZAMAN kullanımı.O yüzden kendinize güvenin ve sorularının uzunlugundan sınav dilinin agırlıgından çekinmeyin.

4-SINAV TAKTİĞİ

football_tactics_617x4111

Arkadaşlar YGS de sınav çözme taktiğinizi değiştirmeyin. Değiştirirseniz sınavda zaman yönetimini tam ayarlayamazsınız ve ZAMAN kurbanları arasında yerinizi alırsınız.

5-TELAŞLANMAYIN

259373011

Arkadaşlar sınavda üst üste 3-4 soru boş bırakıp geçebilirsiniz.Sakın telaşlanmayın.Telaşlanmak size bir şey kazandırmaz.Sınavda bir net bile çok önemli.Bir puan yüzünden yaşadıgı kentte okuyamayıp şehir dışına çıkanlar veya istedigi şehirde okuyamayanlar var.Hatta istedigi bölüme gidemeyenler bile var.O yüzden telaşa gerek yok.Bir soru bir soru,bir puan bir puandır diyerek soruları ÇÖZMEYE devam edin

6-ZAMAN YÖNETİMİ

time_flies_by_janussyndicate-1024x6521

Arkadaşlar zaman yönetimi, sınavın en önemli unsurlarından bir tanesidir.Bu yüzden yapamadığınız sorulara takılı kalmayın, atlayın.Unutmayın her soru için 1 DAKİKA veriyorlar.Sizin bu zamanı en iyi şekilde kullanmanız gerekir.Bunun için sorulara takılı kalmayın, atlayın enerjinizi diğer sorulara da saklayın.

7-SINAV DURUMU

Sınavınız istediginiz gibi geçmeyebilir.Normal deneme sınavlarına göre daha çok zorlanabilirsiniz bunlar normal.Böyle durumlarda sakın PANİĞE kapılmayın.Unutmayın siz yapamıyorsanız diğerleri de yapamıyordur. Bu durumu lehinize çevirmek istiyorsanız paniğe kapılmadan yapabildiğiniz soruları çözün.Unutmayın sınavlardaki amaç diğerlerine göre yüksek yapmak.Bu yüzden çözebildiğiniz kadar çok soru çözmek lazım.Onun için moralini bozma ve sorulara odaklanın

1391512_731943516833879_544714723_n1

Arkadaşlar sınavda ASLA PES ETMEYİN……

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s